Herbata oolong - krótkie wprowadzenie

Po chińsku: QIHONG CHA, po japońsku SEI CHA, znane też jako herbaty niebieskozielone, turkusowe, szmaragdowe lub ulungi.

Częściowo oksydowane (fermentowane)* - stopień przemian: 15 – 70%

Określane także jako herbaty niebieskozielone, turkusowe, szmaragdowe lub ulungi. Herbata oolong to jedna z bardziej różnorodnych herbat pośród wszystkich.

Herbata oolong  Wu Long - Czarny smok 125 g Herbata oolong Wu Long - Czarny smok 125 g
Region uprawy: Chiny
Cena: 38,00 zł
zobacz więcej
Zestaw herbat oolong Tajwan Zestaw herbat oolong Tajwan
Cena: 200,00 zł
szt.
zobacz więcej

Wyjątkowość herbaty oolong polega tym, że w zależności o rejonu uprawy produkuje się ją nieco inaczej, proces różni się szczegółami. Poszczególne rodzaje herbat oolong pochodzą z właściwych sobie kultywarów. Oolongi zapewniają przez to ogromną paletę smaków i aromatów.

Większość herbat oolong można zaparzać wielokrotnie, wodą około 80-90°C, przez 2 minuty. Zanany i popularny jest też sposób parzenia GONG-FU CHA, polega na sporządzaniu wielu krótkich parzeń (15-30 sekund) wrzącą wodą. Należy wtedy użyć dużej ilości liści i małego czajniczka.

*O procesie ciemnienia nieenzymatycznego i enzymatycznego (tzw. oksydacji / fermentacji) świeżych liści herbaty

Zebrane liście więdną i utleniają się do momentu aż proces ten zostanie celowo przerwany w momencie odpowiednim dla danego koloru herbaty. Proces biochemicznych przemian zachodzący w zerwanych z krzewu liściach określa się jako ciemnienie nieenzymatyczne (związane z oddziaływaniem czynników zewnętrznych) oraz enzymatyczne (z udziałem katalizatorów przyśpieszających reakcje). W przypadku herbat wciąż używa się niedokładnego z punktu widzenia biochemii pojęcia fermentacji, chociaż w herbacie zachodzą różne przemiany biochemiczne, głównie z udziałem tlenu i pod wpływem enzymów zawartych w liściach herbaty, a czasami mikroorganizmów. 

Przemiany zachodzące w liściach herbaty są zatem bardzo skomplikowane. Jeśli w procesie bez przeszkód bierze udział tlen trudno mówić o fermentacji, ponieważ jest to ciemnienie nieenzymatyczne. Jednak gdy liście herbaty przykrywa się utrudniając dostęp do tlenu, wówczas proces ten jest enzymatyczny i dlatego właśnie herbaty ciemne Pu Erh nazywane są często fermentowanymi albo późno fermentowanymi (post-fermented). Podobny problem pojawia się w przypadku herbaty żółtej, gdzie na późniejszym etapie produkcji trzyma się zamkniętą w odpowiedniej wilgotności i wysokiej temperaturze, dzięki czemu nabiera swojego wyjątkowego charakteru. Warto też zauważyć, że w procesie produkcji herbaty stosuje się także wiele innych metod wpływających na strukturę i proces przemian liści, które nie są podawane do wiedzy publicznej, a nieraz stanowią o wyjątkowości danej herbaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl