Kategorie
Region uprawy
Charakterystyka liści
Kolor herbaty
Cena
-
od
do
Promocja
Po chińsku: HEI CHA (ciemna), po japońsku: KOKU CHA, w językach zachodnich: PU ERH lub HERBATA CZERWONA
Herbaty późno fermentowane. Stopień fermentacji: 100%.
Ciemna herbata Pu Erh należy do odmian w pełni fermentowanych, stąd jej charakterystyczny, ziemisto-korzenny czy nawet piwniczny smak i zapach.
Herbaty ciemne kształtuje się do różnych form, a następnie przechowuje w specjalnych pomieszczeniach. Herbata ciemna im starsza tym ma głębszy aromat i większą wartość.
Herbata Pu Erh - Biała - Bai Ya Bing Cha - Biały Kołacz 200 g
Biała herbata dojrzewająca prasowania w kształt kołacza o kwiatowym aromacie.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 5 dni
Herbata Pu Erh Shu
Legendarna, dodatkowo fermentowana herbata z prowincji Yunnan, Lincang. W tej postaci jako wariant podstawowy, klasyczny. Herbata nabierająca na wartości wraz z wiekiem.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Herbata Pu Erh - Tuo Cha - Gniazdo 100 g
Herbata Pu Er prasowana w kształt gniazda.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh Peletki
W Chinach znany również jako Cha Tou – „Herbaciana głowa“. Herbata bardzo wydajna i rzadko spotykana.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Zhuan Cha - Cegła 250 g
Herbata typu Pu Er z prowincji Yunnan, prasowana w kształt cegły. Tradycyjna herbata do picia codziennego.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Zhu Ye Pu Erh - Zapach bambusa 100 g
Powrót tej wyjątkowej herbaty na ladę Czajowni, nastąpił po kilku miesiącach nieobecności. Herbata w łodydze aromatycznego bambusa, słynny produkt pochodzący z południowochińskiej prowincji Yunnan.
Nowy design opakowania to nie wszystko! Otwór bambusa zabezpieczony jest kawałkiem gliny.
Dostępność: brak towaru
Herbata Pu Erh - Lao Shu Bing Cha - Dzik 100 g
Liście dziko rosnącej herbaty prasowane na kształt kołacza. Pu Erh typu sheng.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Chi Tse Bing Cha - Placek weselny 357 g
Herbata wytłaczana na kształt okrągłego placka. Tradycyjny dar dla młodej pary w Chinach.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Herbata Pu Erh - Qing Tuo Cha - Gniazdo 100 g
Herbata Pu Er sheng (zielony pu er), prasowana na kształt gniazda. Nowość w ofercie Czajowni.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Sa Bang - SHENG PU ERH 80 g
Herbata z Laosu, produkowana z dzikich drzew herbacianych prasowana w bambusowych formach do postaci 'cygara'.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Herbata Pu Erh - Gong Ting Pu Erh Imperial
Herbata Pu Er typu Shou z samych młodych tipsów herbacianych. Zbierane wiosną w prefekturze Lin Cang w południowowschodniej prowincji Yunnan. Napar o kolorze bursztynowym o lekkim i delikatnym aromacie i ziemistym smaku.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Mini Bing Cha
HeHerbata wytłaczana na kształt małego, okrągłego placka.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Chi Tse Bing Cha 'Midi' - Placek weselny 100 g
Herbata wytłaczana na kształt okrągłego placka. Jest tradycyjnym darem przy zaślubinach młodej pary jako symbol rodziny (okrągły kształt) i długowieczności (sam Pu Er). Wytwarzany w tradycyjny sposób, smak łagodny i głęboki. Wersja mniejsza o wadze 100 gramów.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata Pu Erh - Zhuan Cha - Cegła 100 g
Herbata typu Pu Er z prowincji Yunnan, prasowana w kształt cegły. Tradycyjna herbata do picia codziennego.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Herbata ciemna Bhutan Ja Aum - Suja Tea
"Ja Aum" to wyjątkowa herbata, której produkcja opiera się na unikalnej technologii "popiołu". Proces ten, znany również jako "Kopciuszek", polega na gotowaniu liści herbaty w wodzie z popiołem, co nadaje naparowi niezwykły smak.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Herbata pu erh - tajemnice dwóch typów wyjątkowej herbaty
Herbata pu erh wyróżnia się pośród innych rodzajów, kryjąc w sobie dwa zupełnie różne typy herbaty: sheng (zielony, dojrzewający, surowy) oraz shu (fermentowany, dojrzały).
Zdecydowanie większą popularność zyskał shu, z którym popularnie utożsamiane są wszystkie herbaty pu erh. Jest to herbata uzyskiwana poprzez przyspieszone dojrzewanie w warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury. Proces fermentacji, zwany wòduī, polega na dwustopniowym kompostowaniu herbaty w dużych stosach. Pu erh typu shu dojrzewa pod wpływem grzybów, bakterii i drożdży, a proces ten został opracowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Pu erh typu shu miał przypominać długo leżakowanego pu erha typu sheng - tradycyjnie produkowanego w prowincji Junnan na górze Jingmaiod od co najmniej X wieku. Nowy proces umożliwił uzyskanie gotowego produktu w ciągu kilku miesięcy, którego smak wielu uznawało za zbliżony do herbat dojrzewających naturalnie przez 10-15 lat, co wywołało gwałtowny wzrost popytu na produkcję hēichá metodą sztucznego dojrzewania.
Nazwa herbaty pu erh ma swoje źródło w mieście Pu’er, w której znajdował się posterunek cesarskiego poborcy podatkowego, skąd herbata uprawiana w tym regionie trafiała między innymi na cesarski dwór. Herbata pu erh powinna zatem pochodzić z prowincji Junnan w południowych Chinach. Liście herbaty przetwarzane w analogiczny sposób, pochodząca z innego miejsca powinna być nazywana po chińsku hēichá (czyli ciemna) a po japońsku kokucha, choć ze względu na swoją rozpoznawalność, nazwa pu erh jest stosowana również dla herbat o innych proweniencjach.
W Polsce zazwyczaj używana jest nieprawidłowa z perspektywy chińskiej nomenklatury nazwa herbata czerwona, jednak logika tej nazwy jest adekwatna co najwyżej do typu shu, o charakterystycznym ciemnym kolorze. W języku angielskim herbata tego typu określana jest często jako post-fermented (późno fermentowana), co odnosi się do dodatkowego procesu fermentacji, jaki przechodzą jej liście, które osiągają w ten sposób najwyższy stopień przemian na tle innych herbat oraz charakterystyczny smak określany jako ziemisty, korzenny, torfowy czy też piwniczny.
Wszystkie odmiany herbaty pu erh powstają z máochá - zielonej herbaty przetwarzanej z Camellia sinensis assamica. Jest to rodzaj chińskiej herbaty o dużych liściach, rosnącej w górach południowego i zachodniego Junnanu. W przeciwieństwie do herbaty o małych liściach, z których w Chinach produkuje się zwykle inne herbaty, máochá wyróżnia się swoją charakterystyczną wielkością liści. Pu erh jest prawdziwie sfermentowaną herbatą, otrzymywaną poprzez działanie grzybów, bakterii i drożdży na zebrane liście krzewu herbacianego. Jest to proces mikrobiologicznej fermentacji, który różni się od procesu tlenowego, stosowanego przy produkcji herbat czarnych. Herbaty czarne znane na Zachodzie, nazywane także herbatami czerwonymi w Chinach, poddawane są jedynie procesowi ciemnienia z pomocą naturalnie występujących enzymów krzewu herbacianego. Stąd błędne określenie herbat czarnych, takich jak Assam, Darjeeling czy Keemun, jako herbat fermentowanych. Prawidłowo nazwą "herbaty fermentowanej" można jedynie opisać herbatę pu erh, która przechodzi proces mikrobiologicznej fermentacji. Niemniej w biotechnologii określenie „fermentacja” jest szersze i dotyczy zwyczajowo także niektórych procesów tlenowych z udziałem bakterii.
Herbata Pu erh - idealny wybór dla każdego miłośnika herbaty
Herbata pu erh to nie tylko napój, to podróż w czasie i przestrzeni herbacianych tradycji. Jej niezwykła historia, starożytne techniki produkcji i intensywny smak sprawiają, że jest ona prawdziwym skarbem dla miłośników herbaty, gotowych odkrywać nowe wymiary tego niezwykłego naparu. Czerwona herbata pu erh to prawdziwe doświadczenie dla zmysłów, które czeka, tylko abyś się odważył wyruszyć w tę niezwykłą podróż herbacianą.
Szeroki wybór herbaty Pu erh dostępny na Czajownia
Zapraszamy Cię do magicznego świata herbaty pu erh, gdzie tajemnica i smak spotykają się w bogactwie aromatów. Czajownia z dumą prezentuje szeroki wybór pu erh, gotowy, by zaspokoić nawet najbardziej wymagające podniebienie. Czy jesteś gotów na podróż, gdzie każda filiżanka to inna opowieść?
Shu czy sheng - w naszym asortymencie znajdziesz herbaty pu erh dla każdego smakosza. Liście tej herbaty, starannie przechowywane i dojrzewające, przynoszą doświadczenie smakowe, którego nie zapomnisz. Czajownia to nie tylko sklep, to miejsce, gdzie pasja do herbaty spotyka się z profesjonalizmem. Pu erh herbata pochodzi od renomowanych plantatorów, zapewniając najwyższą jakość i unikalne połączenia smakowe. Zachęcamy Cię do eksploracji naszego szerokiego asortymentu herbaty pu erh, gdzie tradycja chińska spotyka się z nowoczesnym podejściem do herbaty. Spróbuj różnych odmian, odkryj sekrety przechowywania i ciesz się chwilą z każdym, kojącym zmysły łykiem.
Większość herbaty pu erh poddawana jest procesowi prasowania. Prasowanie herbaty zaczęto praktykować, aby ułatwić transport - zmniejsza to jej objętość i ułatwia przenoszenie. Obecnie uważa się, że prasowana herbata lepiej się starzeje, co stanowi dodatkowy atut dla kolekcjonerów, ponieważ zajmuje mniej miejsca.
Na pułkach naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje prasowanej herbaty pu erh:
Bǐngchá - najczęściej spotykana forma, przypominająca kołacz, dysk czy ciastko (Chi Tse Bing Cha 357g, Midi Bing Cha 100g);
Tuóchá - często spotykane gniazdo (Tuo Cha 100g, Qing Tuo Cha 100g);
Zhuānchá - spłaszczony prostopadłościan, przypominający cegłę (Zhuan Cha 250g, Zhuan Cha 100g)
Pu erh - bogactwo smaku
Pu erhy dzieli się na dwie kategorie - shu (shou) i sheng. Shu to herbaty wytwarzane z liści poddanych wstępnej obróbce tlenowej. Sheng wytwarza się (prasuje i pozostawia w odpowiednich warunkach, aby dojrzały) z surowych liści. Prasowane w różne kształty liście herbaty korzystnie jest poddawać starzeniu - przechowywaniu np. w ceramicznych pojemnikach z dostępem powietrza przez kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat. Wraz z biegiem czasu następują procesy, które zmieniają wygląd liści oraz smak i aromat naparu. Im starsza herbata tego typu, tym jej wartości wzrasta.
Pu erh - jak parzyć?
Aby czerpać jak najwięcej z cennych właściwości, herbaty pu erh należy parzyć ze starannością, w miękkiej wodzie, od 2 do 7 min- metoda zachodnia. Przed pierwszym właściwym parzeniem warto przepłukać liście wrzątkiem. Zalewamy je na parę sekund, celem oczyszczenia liści i wylewamy. Susz można zalewać wodą tuż po zagotowaniu, a odmiany prasowane nadają się do wielokrotnego zaparzania. Można także stosować metodę gongfu cha, czyli krótkie parzenia wrzątkiem (od ok. 15 sek., z każdym naparem wydłużamy czas parzenia o parę sekund) dużej ilości liści (6-8g/100 ml) w małym naczyniu.
Czerwona herbata to prawdziwe źródło zdrowia!
Herbata Pu erh pobudza wytwarzanie soków trawiennych i reguluje pracę jelit, wspomagając metabolizm. Działa kojąco na cały układ pokarmowy. Czerwona herbata pu erh wspomaga przemianę materii w organizmie, dlatego sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Zawiera wiele związków mineralnych oraz fluoru.
*Ciemnienie enzymatyczne, kontrowersje związane z powszechnie stosowanymi terminami fermentacja/oksydacja
Procesy zachodzące w liściach herbaty są niezwykle złożone i zaczynają się już w momencie zerwania ich z krzewu. Enzymy zawarte w liściach reagują z katechinami oraz tlenem, co prowadzi do szeregu procesów chemicznych. Ażeby uzyskać zieloną herbatę, liście muszą być niezwłocznie podgrzane, co dezaktywuje enzymy odpowiedzialne za ich naturalne ciemnienie. Natomiast liście herbaty białej, które nie są ogrzewane, są poddawane procesowi suszenia, co dezaktywuje enzymy wraz z utratą wody. Produkcja herbaty oolong i czarnej wymaga celowego uszkodzenia liści, aby przyspieszyć zachodzące przemiany.
Rozumienie fermentacji jako procesu beztlenowego (lub z ograniczonym dostępem do tlenu), wymagającego udziału drobnoustrojów, wydaje się być nieadekwatne w kontekście większości procesów produkcyjnych herbaty. W przypadku herbaty pu erh typu shu proces mikrobiologicznej fermentacji jest bardziej zbliżony do kompostowania, gdzie drobnoustroje odgrywają istotną rolę. Podobnie, herbatę żółtą, po deenzymacji dodatkowo dusi się pod przykryciem, co może oznaczać w jakimś stopniu fermentację mikrobiologiczną. Chociaż termin "fermentacja" może być używany w szerszym kontekście, aby opisać procesy tlenowe z udziałem bakterii to terminologia dotycząca procesów zachodzących w herbacie nadal pozostaje kontrowersyjna. Tak szeroko rozumiane pojęcie fermentacji ułatwia porównywanie procesów produkcji herbaty z procesami produkcji wina (i innych trunków) czy też serów i wędlin. Jednakże, ważne jest zrozumienie, że fermentacja w ścisłym sensie odnosi się do procesów beztlenowych, wymagających udziału drobnoustrojów, które nie są obecne w prawidłowej produkcji większości herbat. Dlatego też termin “fermentacja” może być mylący, gdy mówimy o procesach zachodzących podczas produkcji herbaty.
Termin "utlenianie" jest często stosowany w odniesieniu do procesów zachodzących w liściach herbaty czarnej, oolong i białej. Jednak cały kompleks reakcji, które zachodzą podczas produkcji herbaty, jest lepiej opisany jako ciemnienie enzymatyczne. Proces ten jest inicjowany po zerwaniu liścia i obejmuje reakcje z udziałem tlenu oraz enzymów, co prowadzi do zmiany składników chemicznych. Najprostszym przykładem tego procesu jest ciemnienie (brązowienie) przekrojonego na pół jabłka. W dużym uproszczeniu podobny proces zachodzi również w przypadku zerwanych i uszkodzonych liści herbaty. Warto również zauważyć, że procesy produkcji herbaty często są oparte na wielu różnych metodach, które wpływają na ostateczny charakter i smak herbaty, często nieujawnianych publicznie, co nadaje każdej herbacie jej wyjątkowość.