Kategorie
Region uprawy
Rok zbiorów
Charakterystyka liści
Kolor herbaty
Cena
-
od
do
Promocja
Po chińsku: HUANG CHA, po japońsku OO CHA
Lekko, późno utleniane (fermentowane)* - stopień przemian: 10 – 20%
Herbata żółta to najwyższej klasy herbata, w dawnych czasach przeznaczona wyłącznie na Dwór Cesarski – herbata cesarska. Herbaty żółte są rzadko spotykane, a ich dostępność ograniczona. Obróbka następuje w specjalnym procesie, do niedawna owianym tajemnicą.
Świeże listki są gwałtownie zagrzewane (tak jak w przypadku herbaty zielonej), przez co dochodzi do deenzymacji i zatrzymanie procesów ciemnienia, następnie jeszcze wilgotne listki są kształtowane i formowane. Potem wkłada się je do ogrzewanych naczyń, gdzie dochodzi, przy utrzymywaniu podwyższonej temperatury i wilgotności, do dodatkowego ciemnienia enzymatycznego i niewykluczone, że w jakimś stopniu także fermentacji mikrobiologicznej. Ten proces może trwać kilka dni i jest charakterystyczny tylko dla herbat żółtych. Następnie następuje suszenie i ewentualna selekcja liści.
Woda o temperaturze 75°C jest idealna, aby herbata żółta została poprawnie zaparzona. Parzenie żółtej herbaty powinno wynosić nie więcej niż dwie minuty. Herbata żółta ma bardzo bogaty smak i aromat, jednak nie jest łatwo wydobyć jego najlepszą odsłonę. Warto eksperymentować z herbatą żółtą, aby znaleźć najlepsze warunki parzenia, odpowiednia dla własnych kubków smakowych. Tradycyjnie W Chinach herbatę żółtą pija się w szklankach.
*Stopień fermentacji - w przypadku herbat używa się tego niedokładnego z punktu widzenia biochemii pojęcia fermentacji, chociaż w herbacie zachodzą różne przemiany biochemiczne, głównie z udziałem tlenu i pod wpływem enzymów zawartych w liściach herbaty, a czasami mikroorganizmów.
*Ciemnienie enzymatyczne, kontrowersje związane z powszechnie stosowanymi terminami fermentacja/oksydacja
Procesy zachodzące w liściach herbaty są niezwykle złożone i zaczynają się już w momencie zerwania ich z krzewu. Enzymy zawarte w liściach reagują z katechinami oraz tlenem, co prowadzi do szeregu procesów chemicznych. Ażeby uzyskać zieloną herbatę, liście muszą być niezwłocznie podgrzane, co dezaktywuje enzymy odpowiedzialne za ich naturalne ciemnienie. Natomiast liście herbaty białej, które nie są ogrzewane, są poddawane procesowi suszenia, co dezaktywuje enzymy wraz z utratą wody. Produkcja herbaty oolong i czarnej wymaga celowego uszkodzenia liści, aby przyspieszyć zachodzące przemiany.
Rozumienie fermentacji jako procesu beztlenowego (lub z ograniczonym dostępem do tlenu), wymagającego udziału drobnoustrojów, wydaje się być nieadekwatne w kontekście większości procesów produkcyjnych herbaty. W przypadku herbaty pu erh typu shu proces mikrobiologicznej fermentacji jest bardziej zbliżony do kompostowania, gdzie drobnoustroje odgrywają istotną rolę. Podobnie, herbatę żółtą, po deenzymacji dodatkowo dusi się pod przykryciem, co może oznaczać w jakimś stopniu fermentację mikrobiologiczną. Chociaż termin "fermentacja" może być używany w szerszym kontekście, aby opisać procesy tlenowe z udziałem bakterii to terminologia dotycząca procesów zachodzących w herbacie nadal pozostaje kontrowersyjna. Tak szeroko rozumiane pojęcie fermentacji ułatwia porównywanie procesów produkcji herbaty z procesami produkcji wina (i innych trunków) czy też serów i wędlin. Jednakże, ważne jest zrozumienie, że fermentacja w ścisłym sensie odnosi się do procesów beztlenowych, wymagających udziału drobnoustrojów, które nie są obecne w prawidłowej produkcji większości herbat. Dlatego też termin “fermentacja” może być mylący, gdy mówimy o procesach zachodzących podczas produkcji herbaty.
Termin "utlenianie" jest często stosowany w odniesieniu do procesów zachodzących w liściach herbaty czarnej, oolong i białej. Jednak cały kompleks reakcji, które zachodzą podczas produkcji herbaty, jest lepiej opisany jako ciemnienie enzymatyczne. Proces ten jest inicjowany po zerwaniu liścia i obejmuje reakcje z udziałem tlenu oraz enzymów, co prowadzi do zmiany składników chemicznych. Najprostszym przykładem tego procesu jest ciemnienie (brązowienie) przekrojonego na pół jabłka. W dużym uproszczeniu podobny proces zachodzi również w przypadku zerwanych i uszkodzonych liści herbaty. Warto również zauważyć, że procesy produkcji herbaty często są oparte na wielu różnych metodach, które wpływają na ostateczny charakter i smak herbaty, często nieujawnianych publicznie, co nadaje każdej herbacie jej wyjątkowość.