window.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () { })
Opcje przeglądania
Region uprawy
Cena
  • od
    do

W surowym, górskim klimacie Himalajów, w regionie Darjeeling rośnie jedna z najbardziej wyczekiwanych przez smakoszy herbat na świecie. Pierwsze wiosenne zbiory herbaty od marca do końca kwietnia zwane są First Flush. Uprawę herbaty w prowincji Darjeeling zapoczątkowała Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska w XIX wieku ze sprowadzonej chińskiej odmiany.

Zapraszamy do degustacji pierwszych tegorocznych Darjeeling First Flush 2024!

Darjeeling First Flush herbata z pierwszego zbioru 2024

W surowym, górskim klimacie Himalajów, w regionie Darjeeling rośnie jedna z najbardziej wyczekiwanych przez smakoszy herbat na świecie. Pierwsze wiosenne zbiory herbaty od marca do końca kwietnia zwane są First Flush. Uprawę herbaty w prowincji Darjeeling zapoczątkowała Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska w XIX wieku ze sprowadzonej chińskiej odmiany.

Tradycyjnie, liście tej herbaty przechodzą wszystkie etapy przetwarzania co każda herbata czarna, jednak procesy zachodzące przy produkcji są o wiele krótsze. Z tego powodu Darjeeling First Flush charakteryzuje się zdecydowanie większą zawartością zielonych liści niż w przypadku późniejszych zbiorów oraz niesamowitą świeżością.

Ze względu na swoją wyjątkowość pierwszy zbiór bywa wyodrębniany z kategorii herbat czarnych i klasyfikowany jako jedyny w swoim rodzaju. Choć oficjalnie DJ FF zaliczany jest ostatecznie do herbat czarnych to posiada cechy, które pozwalają zestawiać go z innymi rodzajami, takimi jak oolongi czy nawet z herbatami zielonymi. Tym samym otwiera wśród miłośników herbaty nierozstrzygalną dyskusję na temat swojej natury.

 

Może Ci się także spodobać: 

 

Miejsce pochodzenia prawdziwie brytyjskiej herbaty

Darjeeling to słynna i malownicza kraina leżąca w północno-wschodnich Indiach, która słynie z produkcji jednej z najwyższej jakości herbat na świecie. Historia herbaty w Darjeeling sięga XIX wieku, kiedy Brytyjczycy zaczęli eksperymentować z uprawą herbaty w tej regionie.

Pierwsze próby uprawy herbaty w Darjeeling przeprowadzono w 1841 roku, a na większą skalę zaczęto uprawiać herbatę w połowie XIX wieku. Wkrótce Darjeeling stało się jednym z głównych ośrodków produkcji herbaty w Indiach. Herbata z Darjeeling ma unikalny smak i aromat dzięki specyficznym warunkom klimatycznym regionu, takim jak wysoka wilgotność powietrza, duże wahania temperatury i urozmaicony teren. Wysoko położone plantacje herbaty w Darjeeling znajdują się na stokach Himalajów, na wysokości od 600 do 2000 metrów nad poziomem morza.

Dziś herbaty z Darjeeling są bardzo cenione i eksportowane na cały świat. Stanowią one ważną część kultury i gospodarki regionu.

Początki upraw w prowincji Darjeeling

Nie jest jasne, kto dokładnie zapoczątkował uprawy herbaty w Darjeeling, ponieważ istnieje wiele sprzecznych informacji na ten temat. Istnieje kilka teorii na ten temat.

Jedną z popularnych teorii jest ta, że to Dr. Archibald Campbell był pierwszym, który przeprowadził eksperymenty z uprawą herbaty w Darjeeling w 1841 roku. Campbell był lekarzem wojskowym pracującym w Bengalu, który zainteresował się uprawą herbaty i zaczął eksperymentować z różnymi odmianami w Darjeeling. Inną teorią jest, że to brytyjski kolonialny administrator Arthur Campbell, który był naczelnikiem dystryktu Darjeeling w latach 1839-1842, zainteresował się uprawą herbaty i rozpoczął eksperymenty w tym regionie. Niektórzy uważają również, że to kanclerz Kalkuty, Sir John William Herschel, który odwiedził Darjeeling w 1839 roku, zapoczątkował uprawy herbaty w tym regionie, ponieważ zauważył, że warunki klimatyczne i glebowe są idealne do uprawy herbaty.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kto dokładnie zapoczątkował uprawy herbaty w Darjeeling, ale jest jasne, że Brytyjczycy odegrali ważną rolę w rozwoju tej branży w XIX wieku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl