window.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () { })
Kategorie blog
Festiwal Herbaty CZAISZ? Kraków 27-28.08.2022 oraz 4. Otwarty Turniej Tōcha 闘茶 0
Festiwal Herbaty CZAISZ? Kraków 27-28.08.2022 oraz 4. Otwarty Turniej Tōcha 闘茶

Z ogromną radością ogłaszamy wszem i wobec, że już w najbliższy weekend 27-28.08 odbędzie się Festiwal Herbaty CZAISZ? Kraków. Organizację przedsięwzięcia wzięła na siebie Czajownia Kraków zrzeszając zaawansowane środowisko herbaciarzy krakowskich. W programie warsztaty i degustacje oraz pełne herbaty i ceramiki stoiska najlepszych polskich sprzedawców herbat i wytwórców specjalistycznej ceramiki. To wielka radość, kiedy inicjatywa szerzenia kultury herbacianej przybiera na tempie, a szczególnie cieszymy się, że to właśnie Miasto Królów będzie gościć CZAISZ? To tam mieści się herbaciany pępek naszego kraju, tam znajduje się najwięcej wyspecjalizowanych sprzedawców herbaty i ich wszystkich zobaczmy na zbliżającym się wydarzeniu! Dokładając jeszcze więcej pozytywnej energii w tego posta zapraszamy również do udziału w tradycyjnym już elemencie CZAISZ? - 4. Otwartym Turnieju Tōcha 闘茶, czyli konkursie sensorycznym, polegającym na odgadywaniu zaparzonych herbat.

Festiwal Herbaty CZAISZ? Kraków

https://www.facebook.com/events/723574988701302

4. Otwarty Turniej Tōcha 闘茶

https://www.facebook.com/events/622654695944487/

Otwarty Turniej Tōcha w Polsce rozegrany został po raz pierwszy podczas Festiwalu Herbaty CZAISZ? we Wrocławiu, w 2020 roku i stał się tradycyjnym elementem tej imprezy. Nagrodą w Turnieju jest bon na kwotę 500 zł do wykorzystania w sklepie internetowym czajownia.pl i tylko herbaty z Czajowni są wykorzystywane do gry. Rolą uczestników jest rozpoznawanie herbat zaparzanych prawie wrzącą wodą przez 3 minuty, zwycięża osoba, która odgadnie najwięcej herbat. Odbywa się kilka rund, na początku każdej rundy podawana jest lista sześciu herbat, które grają. W trakcie gry uczestnicy biorą udział w dwóch rundach rozgrzewkowych, w każdej należy przypisać nazwę pięciu degustowanych herbat (z puli sześciu biorących udział w rundzie). Wszyscy uczestnicy przechodzą do rozgrywki finałowej "hara-kiri", która także dzieli się na rundy. Podczas "hara-kiri" odpadają uczestnicy, którzy nieprawidłowo wskażą herbatę.

Aby dokonać zakupu wpisowego na Turniej, należy na stronie z biletami zaznaczyć opcję "odbiór osobisty".

Tōcha (闘 茶) to japońska gra towarzyska polegająca na identyfikacji różnych rodzajów herbaty. Choć zwyczaj ten powstał w Chinach, gdzie w czasach dynastii Tang był znany jako Doucha (闘 茶), potem jednak, w okresie Kamakura (od 1185 do 1333 roku), mocno rozprzestrzenił się w Japonii. Z początku degustacje herbaty koncentrowały się na ocenie jakości różnych oferowanych rodzajów herbat, jednak później Tōcha stała się przyjacielskim konkursem, w którym gracze próbowali kilku herbat i odgadywali region, z którego pochodzą. Konkurs ostatecznie osiągnął ustandaryzowaną formalną procedurę znaną jako „cztery rodzaje i dziesięć czarek”, w której uczestnicy próbowali po trzy czarki trzech różnych herbat i jedną czwartej odmiany. Gra odbywała się w pokoju zwanym kissa-no-tei. Gospodarz wydarzenia był nazywany teishu. Nagrody, w tym jedwabie, broń, złoto i biżuteria dodawały prestiżu dumnym zwycięzcom. Pod pewnymi względami Tōcha może być uważana za kamień milowy w rozwoju kultury picia herbaty, ponieważ była pomostem między stosowaniem herbaty przez mnichów buddyjskich zen w celu zapobiegania senności, a świecką ceremonią parzenia herbaty. Po raz pierwszy spopularyzowała picie herbaty poza klasztorami. Spotkania Tōcha często były gwarne, hałaśliwe, podobne do konkursów hazardowych. W rezultacie ich rozgrywanie zostało zakazane (z niewielkim skutkiem) przez Ashikagę Takauji w XIV wieku.

Regulamin turnieju:

  1. Otwarty Turniej Tōcha odbędzie się w dniu 28.08.2022, podczas Festiwalu Herbaty CZAISZ? Kraków, na terenie Hali Lipowej, w godzinach od 15 do 18.
  2. Organizatorem Turnieju oraz sponsorem nagród jest Czajownia Sp. z o.o.
  3. Nagrody. Główną nagrodą w Turnieju jest voucher o wartości 500 zł na zakupy w sklepie internetowym czajownia.pl, wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy oraz upominki.
  4. Uczestnictwo. Do Turnieju może przystąpić każdy, kto opłaci wpisowe w wysokości 35 zł. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w Turnieju za zgodą opiekuna prawnego. W rozgrywce wystartować może nie więcej niż 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
  5. Zasady i przebieg gry.

Turniej poprowadzą dwie osoby - teishu Mistrz Tōcha: Mikołaj Wawrzyniecki - zwycięzca pierwszej edycji Turnieju oraz Piotr Mońka, reprezentujący markę Czajownia.

Celem gry jest odgadnięcie i właściwe przypisanie nazwy degustowanej herbaty.

Herbatę przygotowuje teishu:

- Porcję liści (proporcja gramów herbaty na objętość czajnika zostanie podana w trakcie rozgrywki) zalewa wrzącą wodą i przetrzymuje w zamkniętym, szkliwionym wewnątrz czajniku ceramicznym przez 3 minuty. Mistrz ceremonii nie wie, jaką herbatę w danej chwili przygotowuje, gdyż wcześniej przygotowane porcje herbaty znajdują się w identycznych, odpowiednio dla przebiegu Turnieju oznaczonych puszkach, za każdym razem wybieranych losowo.

- Następnie tak zaparzona i wyrównana herbata rozlewana jest po kolei uczestnikom do czarek w celu degustacji.

- Po upływie 2 minut kończy się degustacja i każdy z uczestników na swojej karcie do głosowania wskazuje jedną z herbat danej rundy, którą właśnie degustował.

- Każdej herbacie przypisana jest inna litera, nie dopuszcza się nanoszenia poprawek na karcie do głosowania.

Turniej składa się z dwóch rozgrywek: rozgrzewkowej i finałowej.

- W rozgrywce eliminacyjnej biorą udział wszyscy gracze, w trakcie rozgrywki eliminacyjnej odbędą się dwie rundy.

- W każdej rundzie bierze udział 6 rodzajów herbaty, których nazwy zostaną podane na początku rundy.

- Każdej herbacie przypisany będzie odpowiedni symbol. Biorące udział w danej rundzie herbaty będą umieszczone wraz z przypisanymi symbolami na tablicy widocznej dla wszystkich uczestników przez cały przebieg rundy.

- Nazwy herbat zostaną podane zgodnie z nazewnictwem asortymentu herbat dostępnym na stronie internetowej www.czajownia.pl i tylko herbaty z Czajowni będą wykorzystywane podczas Turnieju.

- W trakcie jednej rundy zaparzonych w losowej kolejności zostanie pięć, spośród sześciu, herbat biorących udział w rundzie. Po każdej rundzie zostaną ogłoszone jej wyniki.

- Do rozgrywki finałowej przechodzą wszyscy uczestnicy niezależnie od osiągniętego wyniku w rundzie eliminacyjnej - rozgrzewkowej.

- Rozgrywka finałowa również składa się z rund, w każdej rundzie bierze udział sześć różnych herbat.

- Zwycięzca zostanie wyłoniony na zasadzie “hara-kiri”. Mistrz Tōcha przygotowuje wybraną losowo, jedną z herbat biorących udział w rundzie, następuje degustacja, uczestnicy oddają głos na karcie do głosowania. Następuje ogłoszenie, jaka herbata została zaparzona, a z dalszej rozgrywki odpadają osoby, które nie dokonały prawidłowego wskazania herbaty.

- Zwycięzcą Turnieju zostanie osoba, która odgadnie o jedną więcej herbatę niż pozostali uczestnicy rozgrywki finałowej.

- W przypadku braku wyłonienia zwycięzcy w ciągu trzech rund rozgrywki finałowej, pozostali w grze uczestnicy wygrywają ex-aequo i otrzymują, proporcjonalny do ilości zwycięzców, udział w nagrodzie głównej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl