Matcha Natural - sproszkowana herbata zielona z Japonii - Uji Kyoto! 0
Matcha Natural - sproszkowana herbata zielona z Japonii

Codzienny wariant japońskiej sproszkowanej herbaty Matcha Uji Kyoto

Czym jest codzienna herbata Matcha od Marukyu Koyamaen oraz jak i do czego ją stosować? Marukyu Koyamaen jest cenionym producentem herbaty, zamawiającym i selekcjonującym herbatę, znajdującym się w herbacianym sercu Kioto. Prywatna posiadłość herbaciana firmy ma bogatą historię sięgającą 1704 roku. Miasto Uji uznawane jest przez wielu za pierwotne miejsce uprawy herbaty w Japonii, herbata z Uji szybko stała się wyznacznikiem jakości dla innych upraw.

- Matcha codzienna 50 g

- Matcha codzienna 100 g

- Matcha codzienna 200 g

- Matcha codzienna 500 g

Sekrety produkcji Matcha: Od zacieniania po sproszkowanie

Słynny produkt z Japonii zyskuje w Polsce coraz to większą popularność, chociażby za jej właściwości oraz zastosowanie. Aby dowiedzieć się, czym jest ta herbata, musimy poznać sposób jej powstawania.

Herbata Matcha powstaje z liści krzewu herbacianego, które przed zbiorem są zacieniane, aby ograniczyć dostęp promieni słonecznych o około 80%. Osłonięcie matą trzcinową całych połaci krzewów zwiększa stężenie korzystnych dla organizmu mikroelementów, w tym aminokwasów, szczególnie L-teaniny oraz chlorofilu. To właśnie L-teanina, która powstaje w korzeniu krzewu, a następnie jest uwalniana do liści, odpowiada za smak umami. Zacienianie pól herbacianych jest tak ważne dla smaku naparu herbacianego, ponieważ w krzewie niezacienionym L-teanina pod wpływem promieni słonecznych zmienia się w katechiny, które są odpowiedzialne za goryczkę. L-teanina to aminokwas, który nie tylko odpowiada za brak goryczki, ale znany jest również ze swoich właściwości uspokajających i antystresowych, ponieważ wpływa na produkcję neuroprzekaźników w mózgu, w tym Gaba, dopaminy i serotoniny. Dlatego suplementacja L-teaniny może pomóc w zmniejszeniu objawów stresu, poprawia nastrój i koncentrację, a także poprawia jakość snu.

Zacienianie ogrodu herbacianego to nie jedyna rzecz w procesie produkcji herbaty Matcha odpowiedzialna za smak naparu, kolejną będzie obróbka liści. Zerwane górne liście na szczycie krzewu herbacianego przechodzą kolejny etap produkcji, a mianowicie zatrzymanie utlenienia liści poprzez ich parowanie. Dzięki temu procesowi herbata Matcha pozostaje zieloną o świeżym aromacie i zachowuje swoje właściwości odżywcze. Kolejnym etapem procesu jest suszenie i selekcja liści. Starannie wyselekcjonowana herbata po tym etapie procesu nie zawiera łodyżek, a jedynie ciemne liście. Herbatę po tym procesie nazywamy tencha. To właśnie z tencha powstanie sproszkowana herbata Matcha.

Liście tenchy mieli się w specjalnie obracających się kamieniach zwanymi żarnami. Powoli obracające się żarna ucierają herbatę na proszek. Po tych wszystkich etapach uzyskujemy wysokiej jakości herbatę sproszkowaną Matcha.

Napój pełen antyoksydantów i innych cennych substancji

Matcha jest bardzo bogatym źródłem łatwo wchłanialnych antyoksydantów, aminokwasów (w tym bardzo pożądanej L-teaniny), witaminy C, wapnia, magnezu i innych cennych składników. Matchę najczęściej spożywa się w postaci płynnej zawiesiny, a zatem pije się nie tylko napar herbaciany, ale spożywa się całe liście ze wszystkimi ich składnikami. Matcha ceniona jest przede wszystkim za wspaniałe właściwości pobudzające, wspomagające koncentrację oraz kreatywne myślenie.

Więcej niż tylko napar - Twoje nowe kulinarne doświadczenie!

Matchę możemy też spotkać w kuchni, jako składnik wielu potraw, deserów i słodyczy. Możemy też ją dodać do wody mineralnej czy soku owocowego.

W Polsce jest często używana do przygotowywania Matcha Latte, serników, kruchych ciasteczek, a także lodów herbacianych. Codzienna sproszkowana herbata Matcha nadaje intensywnie zieloną barwę oraz ciekawy smak zielonej herbaty przygotowywanej potrawy. Na zdjęciu przykładowa "Matchababka".

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl