window.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () { })
Kategorie blog
Jak dobrze zaparzyć herbatę puer - Dobre rady czajmana Pawła (Stasia) 0
Jak dobrze zaparzyć herbatę puer - Dobre rady czajmana Pawła (Stasia)

Herbaty typu pu erh są bardzo charakterystyczne, nie da się ich pomylić z żadnymi innymi. Liście są późno i mocno fermentowane (100%). Herbaty puer są jak wino – im dłużej leżakują tym lepiej. W Europie znane jako herbaty czerwone. Herbata puer pobudza wytwarzanie soków trawiennych i reguluje pracę jelit wspomagając metabolizm. Działa kojąco na cały układ pokarmowy. Wspomaga przemianę materii w organizmie, dlatego sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Ale jak ją zaparzyć by dobrze smakowała? Na to pytanie odpowiada czajman Staś.

 

 

Herbaty dojrzewające (puerhy) dzielimy na dwa typy: surowe (sheng) i wcześniej przetworzone (shou lub shu). Herbaty sheng to tak zwane surowe puery, np. zielony puer, biały puer, dziki pu erh. Charakteryzują się świeżymi liśćmi, które zostały tylko sprasowane i pozostawionej w takiej formie do dojrzewania. Zaś herbaty shu (lub shou) są najpierw poddane utlenianiu, a dopiero później prasowaniu, fermentacji i dojrzewaniu. 

Puery zielone i białe są dosyć delikatne. By wydobyć ich odpowiedni smak i aromat wystarczy parzenie przez 2 minuty w wodzie o temperaturze 80*C. Reszta herbat ciemnych potrzebuje nieco więcej temperatury i czasu (90*C, 3 min). Wyjątkiem jest Lao Shu Bing Cha – „Dzik”, z którego by wydobyć charakterystyczny kwiatowo-owocowy smak wystarczy woda o temperaturze 70*C – radzi Staś. Puery prasowane takie jak np. Bai Mu Dan, Chi Tse Bing Cha czy Tuo Cha należy „otworzyć” czyli zalać wrzątkiem na jedyne 5 sekund aby przy późniejszym parzeniu wydobyć wszystko co najlepsze w herbacie. Zdecydowana większość herbat puer jest bardzo wydajna, pozwala na zaparzenie tych samych liści wielokrotnie, czasem nawet kilkanaście razy. Dobrą metodą do parzenia puerów typu sheng jest tzw. gong-fu, czyli zalewanie dużej ilości listków w małym naczyniu (najlepiej nieszkliwiony czajnik lub gaiwan) wodą zaraz po zagotowaniu, na kilkanaście, kilkadziesiąt sekund. Taka metoda pozwala na systematyczne powolne otwieranie się liści i powolne wydobycie z nich wszystkich smaków, aromatów i pożądanych składników. 

 

 

Herbaty puer należy przechowywać bez dostępu światła, ale z dostępem powietrza. Dobrze dojrzewają w takich warunkach, cały czas uszlachetniając swój smak i aromat. By oddzielić kawałek herbaty prasowanej należy podważyć część i oderwać tak by nie kruszyć niepotrzebnie liści. Chińczycy piją puery przede wszystkim ze względu na ich działanie, przypisują im bardzo prozdrowotne właściwości, ale to nie jest temat którym byśmy mogli się tu zająć.

Smacznego!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl