Kategorie blog
Kooperacja Czajownia + Food Think Tank + Doctor Brew = piwo Moli Hua 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Moli hua, mo li hua, kwiat jaśminu, o którym w Chinach śpiewają pieśni (np. Celine Dion & Song Zuying - Jasmine Flower) ma niezwykle intensywną woń. Jego zapach jest słodki, owocowy, charakterystyczny i bardzo intensywny. Zielona herbata Moli Hua Que She Jian 'Ptasi języczek' 茉莉花雀舌尖 (dosłownie: końcówka języka wróbla) składa się drobnych, prawidłowo zwiniętych liści o kształcie przypominającym języczek małego ptaka. Aromatyzowanie tej zielonej herbaty polega na przetrzymywaniu jej liści ze świeżo zerwanymi kwiatami i pąkami jaśminu arabskiego, które to po pewnym czasie oddziela się na sitach od suszu herbacianego. Tak powstała herbata niesie w swoich liściach tylko zaabsorbowany aromat jaśminowy. W suszu 'Ptasiego języczka' nie znajdziemy uschłych kwiatków ani płatków jaśminu, korzystamy z jaśminowego aromatu, ale tylko tego z drugiego dna. Dlatego właśnie piwo Moli Hua jest tak niezwykłe.

O piwie z herbatą pierwszy raz powiedział mi w 2015 roku Roman z Czeskiego Cieszyna, ni to Czech, ni to Polak - pragmatyczny jak Czech, a pomysłowy jak Polak. Na herbacie z Czajowni i przy zaangażowaniu niestrudzonych i odważnych piwowarów z cieszyńskiego browaru Fabrica RARA, powstało kilka warek wspaniałych piw kolekcjonerskich:

- pierwsze piwo jaśminowe i to z herbatą najwyższych lotów - Smocze Oczy z herbatą Tai Mu Long Zhu Moli,

- ciemny i dymny jak zimowa noc w Krakowie Lapsang z Prawdziwą małą odmianą górską,

- rozgrzewający Kashmir na bazie aromatycznej mieszanki herbat i przypraw,

- absolutnie zaskakujący Burned Forest z dodatkiem między innymi japońskiej palonej herbaty Kyo-bancha,

- czy wreszcie wyjątkowe Haiku, którego bliskość podkreślała prażona herbata łodyżkowa Hojicha Kyoto.

Należy także wspomnieć o konkursowym Darjeelingu oraz festiwalowym Wu Longu, które nigdy nie doczekały się produkcji w większej skali. Fabrica RARA to wirtuozi warzelni, artyści, szaleńcy. Ale co ważne, to ludzie kroczący po herbacianej ścieżce, dla których piwo to frajda, a mezalians herbaty z piwem, który zapoczątkowali, to ale dobrý nápad!

Czajownia to marka herbat tradycyjnych i herbaciarni ortodoksyjnych. Tak - tradycja i ortodoksja, ale dlaczego nie pokazać ścieżki herbaty ortodoksyjnym piwoszom? Dla nas piwo jest nośnikiem. Należy tu z przymrużeniem oka napisać: przez piwo na ścieżkę herbaty! Czego wszystkim smakoszom serdecznie życzymy! 

Łącząc lokalne, wrocławskie siły, pracując przez kilka miesięcy wraz z Fundacją Food Think Tank oraz browarem Doctor Brew, ośmielamy się zaprezentować lekkie, letnie piwo Moli Hua. Piwo powszechne, proste, nienachalne, nie wykluczamy możliwości osiągnięcia stanów euforycznych po jego spożyciu.

Komentarze do wpisu (2)

27 kwietnia 2017

Znakomite połączenie smakowe. Herbatę wyraźnie czuć w smaku i zapachu, jednak nie jest ona nachalna. Dobrze dobrane proporcje składników. Popijając wieczorem zastanawiam się, czy zwyciężą pobudzające właściwości teiny z herbaty, czy usypiające lupulliny z chmielu. Wkrótce się przekonam. ;)

28 kwietnia 2017

Genialne Doctorzy zrobili to piwo. Mega połaczenie piwa z herbatą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl