window.customerPrivacy.onMarketingConsentGranted(function () { })
Kategorie blog
Wystawa ceramiki do herbaty 0
Wystawa ceramiki do herbaty

Picie herbaty nieodłącznie związane jest z ceramiką. Ceramik, który tworzy czajniki, czarki czy inne utensylia do herbaty to człowiek specyficzny, bowiem łączy on w sobie wielką miłość do herbaty i doskonałe rzemiosło. Musi być perfekcjonistą - cholerykiem formy. Musi być też artystą, bowiem czarka lub czajnik do herbaty to nie tylko naczynie do picia czy zaparzania, to zawsze małe dzieło sztuki. Odpowiedni dobór ceramiki do parzenia to jeden z kluczowych elementów rytuału herbaty. Piękne naczynia wywołują przecież zachwyt, który jest dopełnieniem miłych chwil w doborowym towarzystwie.

NAPIJ SIĘ HERBATY - w pracowni na terenie Festiwal Wysokich Temperatur - ceramika, rzeźba, szkło. Przez cały czas trwania festiwalu zapraszamy do degustacji i obserwacji jak te ceramiczne dzieła sztuki pełnią swoje 'obowiązki służbowe'. Doświadczeni czajmani z wrocławskiej Czajowni oraz zaproszeni przez nich Goście będą prezentować sztukę parzenia najlepszych gatunków herbat. Będzie to okazja, aby zapoznać się z kulturą herbaty i w małym pawilonie herbacianym, zaaranżowanym na ASP na chwilę się odprężyć i złapać oddech. Zapraszamy wszystkich chętnych do współparzenia czaju.

Petr Novák:
Miłość Petra Novaka do kultury herbacianej od początku informowała o swojej pracy jako artysty ceramicznego. Jego podziw dla herbacianej herbaty poprowadził go do pracowni Ludmiły Jalůvkovej, gdzie rozpoczął naukę garncarstwa w 1996 roku. Jego głównym celem była ceramika do herbaty i herbaty, nawet po zdobyciu pełnoetatowej garncarstwa w 1999 roku. Petr pracuje z kamionką i porcelaną i strzela jej praca w piecu do drewna w 1250 ° C - 1350 ° C. W 2006 roku przeniósł się ze swoją partnerką, a także garncarz Miroslava Randová do wioski Doupě w południowej części Czech, gdzie budują dom i studio. Współpracują przy ceramice, uczą technologii ceramiki studyjnej i biorą udział w wystawach i festiwalach w Czechach, Austrii, Polsce, Francji, Korei Południowej, na Tajwanie i w USA.

Novák o sobie: „Herbatę piję dłużej niż toczę z gliny, dlatego moja koncentracja na ceramice do herbaty była od początku tej drogi naturalna, tak jak połączenie herbaty z czystą wodą i miłym towarzystwem. W swoim fachu poszukuję granicy pomiędzy naturalną niedoskonałością a rzemieślniczą precyzją, połączenia między smakiem herbaty a materiałem, dyskretnego spojenia estetyki i funkcjonalności. Na pomoc wzywam żywy ogień, Feniksa, który każdej czarce i czajniczkowi nadaje własny charakter i życie”.

http://potsandtea.blogspot.com/

Miroslava Randová:
Miroslava Randová urodziła się w maju 1976 r., A jej pierwsze spotkanie z ceramiką odbyło się w College of Lake County w 1998 r. Największy wpływ na jej przyszłość dzięki ceramice miała Terra Incognito Studio w Oak Park, gdzie została wprowadzona do opalania drewnem.
Zajmuje się ceramiką garncarską i współpracą z szefami kuchni przy produkcji niestandardowych ręcznie robionych artykułów. Miroslava współpracuje z kamionką i porcelaną i odpala swoje prace w piecach elektrycznych, gazowych i drewnianych. W 2006 roku przeniosła się ze swoim partnerem, a także garncarzem Petrem Novákiem do wioski Doupě w południowej części Czech, gdzie budują dom i studio. Współpracują przy ceramice, uczą technologii ceramiki studyjnej i biorą udział w wystawach i festiwalach w Czechach, Austrii, Polsce, Francji, Korei Południowej, na Tajwanie i w USA.

Randová o sobie: 'W procesie tworzenia mojej ceramiki bardzo ważną dla mnie kwestią jest forma - kształt. Czerpię radość z tworzenia prac na kole garncarski jak również z modelowania. Aczkolwiek moje podejście do obu tych technik jest zupełnie inne. Proces modelowania rozpoczynam bez konkretnego planu na kształt i wygląd gotowego naczynia. Jego kształt i wygląd wydobywa się w procesie tworzenia, jako efekt dialogu z gliną. Gdy toczę na kole garncarskim, jest to dla mnie jak proces budowania, dążę do form maksymalnie prostych'.

Andrzej Bero (ur. 1969) – ukończył klasę ceramiki na Uniwersytecie Ludowym w Turnie w 1992 r. Związany z jedną z najstarszych grup ceramicznych – Stowarzyszeniem KERAMOS. Do 2008 współprowadził jej pracownię na warszawskim Żoliborzu. Przez dziesięć lat pracował jako „terapeuta manualny” w pracowni ceramicznej ośrodka dla niewidomej młodzieży. Obecnie działa we własnej pracowni zajmując się głównie „sztuką herbaty”. Uczestniczył w wielu wystawach ceramiki w kraju i zagranicą. W 2010 jego prace znalazły się w książce „Ceramics Today” Jeffrey B. Snyder , Schiffer Publishing, Ltd.

Strona internetowa: aneybo.blogspot.com

Bero o sobie: 'Robiąc użytkową ceramikę staram się oczywiście kontrolować kształt, wielkość, fakturę, wybieram szkliwo. Myślę także o funkcji jaką ma pełnić. Wszystko tu jest ze sobą sprzęgnięte.
Szczególnie w ceramice dedykowanej herbacie, gdzie np. szkliwienie bądź nie wnętrza czajnika może zadecydować o przypisywaniu go temu bądź innemu rodzajowi. Rzecz sprzedana żyje już jednak własnym życiem. Moje intencje przestają się już liczyć. To nie sprzęt AGD, tu można w pralce smażyć tosty.
Trudno oczywiście przekonująco udowodnić, że jedno zastosowanie ceramicznego naczynia jest zdecydowanie lepsze od drugiego. Kiedy jednak coś co w założeniu ma służyć jako czarka do herbaty nie kończy jako miseczka na fistaszki to myślę, że to nie jest zły obrót sprawy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl