Cztery edycje Otwartego Turnieju Tōcha 闘茶
Podczas tegorocznych edycji Festiwalu Herbaty CZAISZ?, we Wrocławiu 17 lipca oraz 28 sierpnia w Krakowie, rozegrano konkursy sensoryczne w rozpoznawaniu herbat. Otwarty Turniej Tōcha 闘茶 wpisał się już w tradycję festiwalu organizowanego przez Czajownię, a rozgrywka krakowska była czwartą edycją w ogóle.
Uczestnicy i prowadzący - 1. edycja Otwartego Turnieju Tōcha 闘茶 - Wrocław 2020
"Co dzieje się na tōcha, zostaje na tōcha"
Pierwsza edycja Turnieju miała miejsce 12 września 2020 roku, podczas 5. edycji Festiwalu Herbaty CZAISZ?, a w rolę prowadzącego konkurs wcielił się legendarny, czeski Master of Tōcha - Jakub Lada Vavřina, który prowadzi comiesięczne rozgrywki w czeskiej centrali Czajowni, u Towarzystwa Miłośników Herbaty w Pradze. Tōcha dla członków Towarzystwa (właścicieli i pracowników zrzeszonych herbaciarni) rozgrywana jest regularnie w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie trzeciej. Zasadą uczestnictwa jest dochowanie tajemnicy przebiegu gry wedle sentencji: co dzieje się na tōcha, zostaje na tōcha. Dochowanie tajemnicy nie obowiązuje jednak podczas otwartego turnieju, gdzie publiczność może na bieżąco śledzić zmagania uczestników, a sami uczestnicy mogą prowadzić żywe dyskusje ze sobą i z publicznością. Od drugiej edycji prowadzącym Turniej jest zwycięzca edycji pierwszej - niegdysiejszy czajman Czajowni wrocławskiej - Mikołaj Wawrzyniecki wraz z Piotrem Mońką, reprezentującym markę Czajownia.
Pełne doznań kubki smakowe
Do 3. edycji Turnieju, rozegranego podczas 7. Festiwalu Herbaty CZAISZ? na zamku we wrocławskiej Leśnicy, zgłosiło się kilkunastu uczestników. Wśród nich stali klienci herbaciarni, czajmani byli i obecni oraz inni fascynaci herbaty. Rozgrywka rozgrzewkowa zazwyczaj składa się z dość łatwych do rozpoznania herbat, choć jak to bywa, czasem rzeczy banalne stają się trudne jak dwanaście prac Heraklesa. Herbatami użytymi do rundy I były: Assam Brahmaputra, Rooibos, Yin Zhen (srebrne szpilki), Qi Hong, Moli Hua oraz Feng Huang Dancong, zaś w rundzie II grały: Różana, Tie Guan Yin, Waniliowa, Ya Bao, Aromat Kashmiru i mięta NANA. Z pozoru banalne zestawienia herbat łatwych do rozpoznania mogą sporo namieszać w kubkach smakowych uczestników. Jak się okazało, tylko jeden uczestnik gry rozpoznał wszystkie herbaty rozgrywki rozgrzewkowej. Wszyscy uczestnicy mieli już pogmatwane receptory smakowe i nie mogli się nadziwić, że tak trudno odgadnąć niby różniące się między sobą herbaty.
Mikołaj Wawrzyniecki jako Mistrz Tōcha - 3. edycja - Wrocław 2022
Finałowa runda "hara-kiri"
Nie miało to wpływu na dalszą klasyfikację, gdyż zgodnie z zasadami gry, do rozgrywki finałowej “hara-kiri” wchodzą wszyscy zawodnicy. W finale, bezpośrednio po każdej degustacji uczestnicy wskazują degustowaną herbatę, kto nie odgadnie, ten odpada. Zwycięża osoba, która wskaże prawidłowo najwięcej herbat. Pierwsza runda finałowa wyeliminowała z gry ponad połowę uczestników, ale zestawienie grających herbat było nieco trudniejsze: Huang Ya, Hojicha, Cejlon Adam's Peak, Long Jing, Zhu Cha, Tamaryokucha Ureshino. Druga runda finałowa składała się z jeszcze bardziej do siebie podobnych herbat, gdyż grały trzy rodzaje herbaty Darjeeling (1st i 2nd flushing oraz Autumnal), Earl Grey, Wooricha oraz Rwanda Silver Needle. Decydująca okazała się herbata DJ SF 2022 z ogrodów Phuguri, która była trzecią herbatą w drugiej rundzie finałowej. Jako jedyna rozpoznała ja Marta Zielińska, która tym sposobem zwyciężyła 3. Otwarty Turniej Tōcha.
Czas na Kraków
W Krakowie pod koniec sierpnia w zawodach wzięła udział kilkunastoosobowa grupa uczestników. Podobnie jak miesiąc wcześniej we Wrocławiu, tylko jedna osoba zanotowała komplet punktów w rozgrzewce, a zwycięzcę udało się wyłonić już w pierwszej rundzie finałowej. 4. Otwarty Turniej Tōcha wygrała Marta Sarnowska-Kosiorek! Decydującą herbatą była Jin Jun Mei.
Rozpiska herbat na 4. OtwartyTurniej Tōcha 闘茶 - Kraków 2022
Uczestnicy 4. Otwartego Turnieju Tōcha 闘茶 - Kraków 2022
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!